Home Aktualności
VII-a Rocznica Narodowej Katastrofy Smoleńskiej 2010

10. IV. 2017 - PAMIĘTAMY W MODLITWIE -

 

- Największa tragedia w historii powojennej Polski. Na pokładzie Tu -154 M, który z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, o godz. 8.41 runął na ziemię, było 96 Osób - w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Pierwsza Dama Maria Kaczyńska, Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski ...

Pamięć o Nich pozostaje żywa w naszych sercach. -

HOŁD ICH PAMIĘCI

 

 
Orędzie na Wielki Post 2019

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2019

"Wielki Post" Syna Bożego polegał na tym, że wyszedł On na pustynię, aby wprowadzić stworzenia na nowo do tego ogrodu komunii z Bogiem, który był wcześniej niż grzech pierworodny. Niech nasz Wielki Post będzie kroczeniem po tej samej ścieżce.

 
Kopia Obrazu Jasnogórskiego w naszej parafii


W naszej parafii nawiedzenie Wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej miało miejsce 26 IV 2015 r. Następnego dnia, w poniedziałek, Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej zostanie przekazany do parafii Miłosierdzia Bożego.

Dokładny Plan Nawiedzenia KOPII OBRAZU JASNOGÓRSKIEGO


Idea peregrynacji zrodziła się w sercu Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1956, gdy Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali: "Matko, przyjdź do nas".

Prymas Stefan Wyszyński przedstawił ideę przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski w X 1956 (po zwolnieniu z ośrodka internowania).

Już wcześniej przygotowywał Naród Polski do Odnowienia Ślubów Jasnogórskich.

- "Prymasowski Akt osobistego oddania się Matce Bożej"

W 1957 roku nowo powstała Ikona Nawiedzenia (kopia Ikony Jasnogórskiej) została pobłogosławiona przez papieża Piusa XII, po czym po raz pierwszy nawiedziła Archikatedrę Warszawską. I tak od prawie 60-ciu lat od diecezji do diecezji, od parafii do parafii przekazywana jest kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Nazywamy to ... "wędrowaniem Matki Bożej po naszej Ojczyźnie".

Obecnie, Papież Franciszek w specjalnym przesłaniu do wiernych archidiecezji warszawskiej wyraził życzenie, aby „spotkanie z Matką Bożą podczas peregrynacji było okazją do duchowej przemiany, źródłem odnowy, wewnętrznej mocy, ukojenia bólu, rozwiązania problemów, okazją do rachunku sumienia, do pojednania z Bogiem”.

"Maryja zawsze prowadzi do Jezusa".

Prymas Wyszyński przekonywał, że projekt perygrynacji Ikony Matki Bożej po całej Polsce, wszystkich naszych parafiach,

był bardzo przemyślany i odpowiadający polskiej religijności.

Przekonywał, że Maryja zawsze prowadzi do Jezusa oraz, że Kościół jest zarazem chrystusowy i maryjny.

Wszystko postawiłem na Maryję – i to Jasnogórską”. Wypowiedział te słowa 14 lutego 1953 r., czyli w okresie internowania. Pozostał im wierny przez całe życie.

W Archidiecezji Warszawskiej, to już druga peregrynacja obrazu jasnogórskiego, a trzecia w Warszawie.

W sobotę, 14 czerwca 2014 roku w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie nastąpiło powitanie Matki Bożej przez biskupów i kapłanów Archidiecezji Warszawskiej. Następnego dnia, w niedzielę 15 czerwca,

w Piastowie, w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, miało miejsce uroczyste rozpoczęcie Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej Archidiecezji.

Peregrynacja potrwa do 7 czerwca 2015 roku, kiedy podczas VIII Święta Dziękczynienia przy Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich nastąpi uroczyste zakończenie nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Archidiecezji Warszawskiej.

 
Beatyfikacja papieża Pawła VI / 30. roczn. śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

 

Kościół wyniósł na ołtarze papieża II Soboru Watykańskiego.

19 października 2014 roku, Ojciec święty Franciszek beatyfikował papieża Pawła VI.

W tym dniu przypada również 30. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Słowo Metropolity Warszawskiego.

 
Jan XXIII - "Dobry Papież"

- Został ogłoszony świętym w dniu 27 IV 2014 r.

KRÓTKIE KALENDARIUM - TESTAMENT

DEKALOG JANA XXIII - PAPIEŻA DOBROCI

"Nie pamiętam takiej chwili, żebym nie chciał służyć Bogu jako ksiądz" - mówił po latach. Pisał w swoim „Dzienniku duszy”: „Czujna dobroć, cierpliwa i pobłażliwa, lepiej i szybciej działa aniżeli surowość i rózga. Nie mam pod tym względem ani złudzeń, ani wątpliwości”.

Będę szedł dalej swoją drogą, zgodnie z moim usposobieniem. Pokora, prostota, zgodność w „słowach i czynach” z Ewangelią, nieustraszona łagodność, cierpliwość nie dająca się zwyciężyć, ojcowska, nienasycona gorliwość o dobro dusz”.

Jan XXIII, zanim jeszcze został papieżem, nosił w sobie głębokie przekonanie, że jego zadaniem jest: „wylewanie kojącego balsamu na rany ludzkości”.

„Sądzi się powszechnie i uważa za słuszne by słowa papieża, nawet w życiu prywatnym, tchnęły tajemniczością i wywoływały uczucie grozy. Wszakże bardziej zgodna z przykładem, jaki dał nam Chrystus i bardziej pociągająca jest prostota (…)”.

Na słynne już pytanie, ilu ludzi pracuje w Watykanie, odpowiedział: Chyba połowa zatrudnionych”.

Ciągle walczył o modlitwę: Przede wszystkim jednak muszę dbać o pozostawanie w świętej zażyłości z Panem”.

Przywiązywał ogromną wagę do rachunku sumienia, który pozwalał mu widzieć wyraźnie jego „niezliczone grzechy, zniewagi i niedbalstwa”, co tydzień korzystał z sakramentu pokuty i pojednania.

W 1961 r. Jan XXIII zanotował w „Dzienniku duszy”: "(…) mniemano powszechnie, że będę papieżem tymczasowym, przejściowym. Ja natomiast staję już u progu czwartego roku pontyfikatu i mam przed sobą perspektywę potężnego programu do zrealizowania w obliczu całego świata, którzy patrzy i oczekuje”.

Ten „potężny program” to przede wszystkim wielka niespodzianka Ducha Świętego – również dla samego Jana XXIII – czyli zwołanie Soboru Watykańskiego II.

„Ja sam byłem zaskoczony tymi propozycjami, których nikt mi nigdy nie podsuwał”

„Kiedy powiedziałem im [kardynałom] o swojej decyzji - i spostrzegłem ich zdumienie, dopiero wtedy uświadomiłem sobie, że rozpocząłem rewolucję. Wieczorem nie mogłem zasnąć, pomyślałem sobie wtedy: Giovanni - dlaczego nie śpisz? Czy to ty, papież, rządzisz Kościołem, czy Duch Święty? To przecież Duch Święty, więc śpij, Giovanni!” -

Taki właśnie był Jan XXIII.

 

Źródła:

http://papiez.wiara.pl/doc/379788.Testament-Jana-XXIII/2

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1333,dobry-papiez-jan-fascynujace-zycie-jana-xxiii,strona,2.html

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,17217,sa-cuda-za-wstawiennictwem-jana-xxiii.html

fot. z: http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,12880,postep-na-drodze-do-kanonizacji-jp-ii.html

 

Kontakty z Polską

Polska była Mu szczególnie bliska, podkreślał, że już w dzieciństwie opowiadano mu o tym bohaterskim kraju i jego narodzie.

Odwiedził ją dwukrotnie. Po raz pierwszy we wrześniu 1912 r. Odwiedził wówczas Kraków, katedrę wawelską oraz Wieliczkę, gdzie zachwyciła go kaplica św. Kingi. Złożył też wizytę biskupowi Adamowi Sapiesze.

Siedemnaście lat później przyjechał jako delegat apostolski w Bułgarii i odwiedził Częstochowę, Poznań, Gniezno i Warszawę. W późniejszych przemówieniach do polskich biskupów wielokrotnie przypominał obie wizyty.

Będąc w Paryżu, wspierał polskie seminarium i borykających się z kłopotami finansowymi polskich artystów. W seminarium polskim udzielał święceń kapłańskich.

Jego zainteresowanie naszym krajem przejawiało się wielokrotnie. Jako papież często przyjmował polskich biskupów, to on zarządził otwarcie procesu beatyfikacyjnego o. Maksymiliana Kolbego.

20 maja 1963 r. przyjął na audiencji kard. Stefana Wyszyńskiego, choć wszystkie spotkania były już odwołane. Trzy dni później, wbrew zaleceniom lekarzy, pojawił się jeszcze w oknie placu apostolskiego i pobłogosławił wiernych na placu św. Piotra.

 

Jan Paweł II beatyfikował Jana XXIII - 3 IX 2000 r.

Jan XXIII od dziecka marzył o tym, by być wiejskim proboszczem ... -

 

 
« PoczątekPoprzednia123456NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTALStworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla 1.5 templates domain registration (video) Valid XHTML and CSS.